výroba vína | VÍNO HRUŠKA
Víno Hruška | e-shop
Nacházíte se: úvodní stránka > výroba vína

Zlatá medaile z AWC Vienna

Je pro nás velkým potěšením, že Hibernal 2015 z prémiové linie Family collection, získal velmi uznávané ocenění v nejprestižnější mezinárodní soutěži vín AWC Vienna. Ochutnávky probíhají slepým systémem ve spojení s přesnými a náročnými degustačními pravidly.
Tato kolekce pro nás představuje unikátní vína, ono pověstné rodinné stříbro (teď už zlato), která jsou součástí naší pýchy, pokory i lásky k rodinnému vinařství. Vína kolekce Family jsou naším obrazem a vizí naší firmy tak, jak ji den po dni a rok po roku naplňujeme.
Vždycky budou mít úzký vztah k našim dětem – Nikol a Tomáškovi, ale také k regionu, naší terroir, kterou reprezentuje právě překrásný Hibernal, který je novou duší našich vinic.

Po celoroční práci ve vinici nastává čas vinobraní. V našich vinařských oblastech se tak děje v září a v říjnu v závislosti na odrůdě, poloze vinice a počasí. Pozdní odrůdy s vyšším obsahem kyselin (Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský, Rulandské a Frankovka) se sbírají až v listopadu, kdy kyselina jablečná je prodýchávána na cukr a začínají se tvořit aromatické látky připomínající přezrálost hroznů.

Zdravé hrozny tvoří základní předpoklad pro výrobu kvalitních jakostních a přívlastkových vín. Hrozny se v den sběru zpracovávají, aby nedocházelo k zapaření a tím vzniku nežádoucí mikroflóry.

Rychlé a šetrné zpracování je nejdůležitější. Metody výroby jsou u bílých a červených vín odlišné.


mletí a kvašení

Odzrňování spočívá v oddělení třapiny od bobulí a většinou se provádí spolu s mletím hroznů. Tímto krokem se zabrání vyluhování nežádoucích látek do moštu, čili budoucího vína. Mlýnek pohybuje hřídelí s lopatkami, které posouvají rozdrcené hrozny přes nerezové síto tak, že narušené bobule jím propadávají a speciálními čerpadly se přepravují do kádě. Rmut se mírně zasíří, aby se zabránilo činnosti nežádoucích bakterií a nechá se nakvášet 12-24 hodin, u červených vín až několik dní. Tím se do rmutu vyluhují látky v něm obsažené. Zvyšuje se obsah extraktu, buketních látek a barviv.


lisování

Lisováním se oddělují kapalné části od pevných za pomocí tlaku. Mošt protéká přes jemné póry lisu. Průměrná výlisnost se pohybuje kolem 70%. Důležité je, abychom při mletí a lisování nerozdrtili semena a třapiny, protože by se do moštu uvolnilo příliš mnoho tříslovin a svíravých látek. Ke zjištění obsahu cukru v moštu se nejčastěji používá normalizovaný moštoměr (NM). Ten udává, kolik kilogramů cukru se nachází ve sto litrech moštu. Vinařský zákon povoluje přislazování jakostních vín řepným cukrem. Vína označována jako přívlastková nesmějí být doslazována. Ke zvýšení cukernatosti o 1 stupeň ČNM, musí být přidáno 1,1 kg cukru na 100 l moštu.
Stupně jakosti

jakostní do 19°ČNM

kabinet od 19°ČNM

pozdní sběr od 21°ČNM

výběr z hroznů od 24°ČNM

výběr z bobulí od 27°ČNM

slámové a ledové od 27°ČNM

výběr z cibéb od 32°ČNM


kvašení

Sudy a nádoby na kvašení musí být hygienicky čisté a před naplněním je zasíříme střední dávkou oxidu siřičitého. Kvasné nádoby naplníme do tří čtvrtin, protože mošt při bouřlivém kvašení pění a zvětšuje svůj objem. Kvašením dochází k přeměně cukru na alkohol, oxid uhličitý a teplo za přítomnosti kvasinek. Období bouřlivého kvašení je zároveň i obdobím burčáku. Neprokvašený cukr dává burčáku hladkost a dojem nealkoholického nápoje. Výživná hodnota burčáku je zvýšená o vitamíny díky přítomným kvasinkám. Působí pozitivně na činnost srdce, zabraňuje nervovým a kožním poruchám a chrání lidský organismus proti chorobám sliznice a zažívacího ústrojí. Optimální teplota při kvašení je 16 až 18 °C. Při vyšších teplotách dochází k úniku aromatických látek a odparu alkoholu, proto je nutné kvasící mošt ochlazovat. Po této fázi nádoby dolijeme a zasíříme, protože už nevzniká oxid uhličitý, který chránil mošt při kvašení vůči chorobám a oxidaci.


dokvášení, školení, 1. stáčení a zrání vína

V případě vysokého obsahu kyselin, zejména jablečné, která způsobuje drsnou chuť, jsou použity bakterie, které kyselinu jablečnou přemění na hladší kys. mléčnou a oxid uhličitý. Tento děj se nazývá biologické odbourávání kyseliny jablečné. Po usazení sedimentů (odumřelých kvasinek) se víno stáčí do jiné nádoby. Dlouhodobé ležení na kalech může způsobit zhoršení jakosti vína. Pro proces urychlení čištění vína se používají čiřící prostředky, jako je např. bentonit, vaječný bílek, vyzina či želatina. Tímto krokem se odstraní z vína bílkoviny. Po usazení sraženiny se víno filtruje. V této fázi se dotváří chuť, aroma a odrůdový charakter. Délka procesu zrání je různá. Vyplývá to z odrůdy, ročníku a chemického složení vína. Bílá vína získávají optimální kvalitu již po několikaměsíčním zrání a červená nabírají své typické vlastnosti až po delším ležení (2-3 roky) nejlépe v sudu. Zrání v dubových sudech pozitivně přispívá k jakosti a rychlejší harmonizaci vína.


filtrace

Vyčiřené sedimenty jsou odstraňovány pomocí křemelinového nebo Cross Flow filtru. Před láhvováním se provádí sterilní filtrace, při níž víno protéká přes celulozové desky a tím se odstraňují kalové částice a bakterie.


láhvování

Před tímto krokem je nutné provést několik opatření:

senzorické zhodnocení vína

úprava obsahu oxidu siřičitého

zkouška stability bílkoviny

stabilita vína vůči vinnému kamenu

čistota

doporučujeme

(BIB) Rulandské bílé & Sylvánské zelené 2018 - Bag in Box 3 l "VÍNO HRUŠKA" - náhled 379Kč (BIB) Rulandské bílé & Sylvánské zelené 2018 - Bag in Box 3 l "VÍNO HRUŠKA" Ročník sklizně 2017
detail produktu
 


 

zeptejte se nás

VÍNO HRUŠKA s.r.o.
696 71 Blatnička č.143
Česká republika
IČ: 27715591, DIČ: CZ27715591

Bc. Michal Morrison
(+420) 724 889 889
Po-Pá 7.00 – 15.30 hod.
E-mail: info@vinokterechutna.cz

Máte-li dotaz, můžete využít i kontaktní formulář

 
Užitečné odkazy: sommelierské minimum snoubení vína a pokrmů výroba vína skladování vína víno a zdraví Vína prodáváme jen osobám starším 18 let
© Copyright 2008 Stanislav Hruška www.vinohruska.cz Design by bizmark Tvorba e-shopu: Webios.cz mini logoWebios.cz – webdesign, SEO a tvorba www stránek